سبد خرید ٠
منو

انگشتر توپاز

توپاز (Topaz)، توپاز گرانبها (Precious Topaz):

در ایام قدیم تمام کانی های زرد و یا قهوه ای و حتی کانی های سبز رنگ گرانبها را توپاز می خوانند. اسم این کانی احیانا از نام جزیره ای که در آن یافت شده و در گذشته توپازوس نام داشته (جزیره ای در دریای سرخ که امروزه زبرجد Zebirget خوانده می شود) مشتق شده است.

انواع رنگی کانی های توپاز رنگ های روشن نداشته و اکثرا به رنگ زرد مایل به قرمز دیده می شوند. مرغوب ترین نوع این کانی صورتی رنگ است. توپاز یافت شده در سیبری در مقابل نور خورشید قسمتی از رنگ خود را از دست می دهد. به دلیل کلیواژ بسیار خوب بلور توپاز را به سختی می توان تراش داد. و در حین جلا دادن نگین های تراشیده شده و سوار کردن آنها به روی پایه های فلزی می بایستی نهایت دقت را نمود. اسید سولفوریک این کانی را تخریب شیمیایی می کند.

فلزات رنگ زا در توپاز در انباشته های مختلف متفاوت است و سنگ های پگماتیت دانه درشت می توانند حاوی بلور های توپاز باشند.

انواع توپاز به رنگ های قرمز و صورتی اغلب در نتیجه بهبود رنگ به کمک حرارت به دست می آیند. توپاز امپریال به رنگ "گیلاس" (صورتی نارنجی) و ته رنگ قرمز است که از برزیل به دست می آید. توپاز امپریال می تواند صدها دلار در قیراط قیمت داشته باشد، توپاز طلائی قیمتی حداکثر 100 دلار در قیراط دارد و به رنگ گیلاسی بدون ته رنگ قرمز است، توپاز آبی (حرارت داده شده) فقط چند دلار در قیراط، و توپاز بی رنگ نیز فقط چند سنت در قیراط ارزش دارند.

این کانی را که جواهر شناسان و مردم عادی با نام آن به خوبی آشنا هستند اغلب با کوارتز (سیترین) و یا محصولات سنتز شده و شیشه اشتباه میگیرند.

محل های یافت شده آن در شنکن اشتاین (Schenecken Stein) ، در معادن کوههای سری لانکا، برزیل، برمه، سلسله جبال اورال در روسیه و نیز در قاره استرالیا و کوههای ژاپن، جمهوری مالاگاسی، مکزیک، نیجریه، زیمبابوه، نامیبیا، آمریکا، ایرلند شمالی، اسکاتلند، و انگلستان می باشند. در ایرلند رنگ بلور های توپاز یافت شده آبی روشن است. بلورهای توپاز به وزن چندین کیلوگرم تاکنون یافت شده اند چنانکه در سال 1965 میلادی کریستال توپاز آبی رنگی به وزن 100 کیلوگرم در اوکراین کشف شد.

در موزه اسمیتسونین در واشنگین نگین های تراشیده شده ای از توپاز به وزن چندین هزار قیراط وجود دارند.

نگین های توپاز معمولا با تراش زمرد گونه یا تراش قیچی وار مزین می شوند و نگین های بی رنگ با تراش برلیانی، و توپازهائی که دارای ناخالصی های مختلف و زیاذ هستند تراش کابوشن داده می شوند.

کانی های مختلفی وجود دارند که در ظاهر به شکل نگین های تراشیده شده توپاز هستند مانند : آپاتیت، آکوامارین، بریل، برازیلیانیت، کریزوبریل، سیترین، برلیان، فلوریت، بریل طلائی، کنزیت، ارتوکلاز، فناسیت، یاقوت سرخ و کبود، تورمالین و زیرکن. نگین مشهور براگانزا (Braganza) به وزن 1640 قیراط که جز جواهرات تاج پادشاهی پرتغال است و تا مدت های مدیدی تصور می شد یک برلیان بسیار درشت و بی نظیر باشد در حقیقت یک توپاز بی رنگ است.

در حرارت زیاد می توان توپاز زرد را به رنگ صورتی، بی رنگ یا آبی در آورد. تحت تشعشع اشعه گاما رنگ روشن توپاز به قهوه ای سیر و یا آبی تند تبدیل می شود، که بلور تغییر رنگ داده تا مدتها رنگ خود را خفظ خواهد نمود. رنگ آبی به دست آمده از این طریق از رنگ آبی طبیعی موجود در بعضی انواع توپاز سیر تر است.

توپاز معمولا بهتر از سایر کانی های گرانبها با رنگ روشن، پدیده چند رنگی را نشان می دهد. توپاز زرد دارای پدیده سه رنگی به صورت زرد مایل به قهوه ای، زرد و زرد مایل به نارنجی در سه جهت مختلف کریستالوگرافی است. توپاز آبی رنگ پدیده دو رنگی ضعیفی دارد که رنگ های حاصله بسته به شدت زمینه آبی متفاوت می باشند دارد. توپاز قرمز نیز دو رنگی مشخص تا قوی به رنگ های قرمز روشن و زرد از خود نشان می دهد.

نوعی از انواع کوارتز سیترین و نوع دیگری از همین خانواده که آمیتیست امیده می شود و ارغوانی رنگ است (ولی در حرارت زیاد به رنگ زرد در می آید) به غلط، توپاز طلائی نامیده می شوند. به همین علت و برای تمایز توپاز واقعی از انواع مشابه فوق الذکر، گاهی آن را "توپاز گرانبها" می خوانند. سه قطعه از توپاز های طلائی جهان، توپاز لیندسی (Lindsay) به وزن 70 پوند، توپاز فری من (Free Man) به وزن 111 پوند و توپاز تراش خورده ای به وزن 2292 قیراط، هر سه در موزه اسمیت سونین در واشنگتن می باشند.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان