سبد خرید ٠
منو

یاقوت

فرق سفایر و روبی چیست؟ قیمت کدام یاقوت بیشتر است؟ و یاقوت کدام معدن ، مرغوبیت بالاتری دارد؟ آیا یاقوت خون کبوتری یاقوتی ارزشمند است؟ بررسی تخصصی یاقوت به زبان ساده در این صفحه...

یاقوت چیست؟

یاقوت کبود
یاقوت با ارزش ترین نوع از ماده معدنی کوراندم (Corundum) است، یاقوت سرخ می تواند بالا ترین قیمت قیراط را نسبت به هر نوع سنگ رنگی دیگری را داشته باشد و این باعث می شود که یاقوت به عنوان یکی از مهم ترین سنگ های قیمتی در بازار سنگ های رنگی شناخته شود.
یاقوت در خالص ترین حالتش، کوراندم آن ( اکسید آلومینیم، که پس از
الماس سخت ترین ماده ی معدنی محسوب می شود) بی رنگ است. عناصر کمیاب که به بخشی از ساختار کریستال این ماده معدنی (کوراندم) اضافه می شوند باعث تغییر رنگ آن می شوند. کروم (Chromium)  عنصر کیمیابی است که باعث ایجاد رنگ قرمز در یاقوت سرخ می شود، که از قرمز مایل به نارنجی تا قرمز مایل به بنفش متغییر است.
شدت رنگ قرمز یاقوت به میزان کروم آن بستگی دارد، هرچه کروم بیشتر باشد، رنگ قرمز آن بیشتر و سرخ تر است. همچنین، کروم می تواند باعث شب نمایی (فلورسانس) در یاقوت شود که به شدت رنگ قرمز آن می افزاید.
یاقوت های مشهور، مثل یاقوت هایی که از میانمار (Myanmar) یا همان برمه ، هیمالیا (Himalayas)، و ویتنام شمالی هستند، به طور معمول در سنگ مرمر تشکیل می شوند. یاقوت در لایه هایی از سنگ مرمر به طور نامنظم توزیع می شود و سنگ مرمر گرداگرد یاقوت را فرا گرفته است.

سنگ مرمر دارای مقدار کمی از آهن است، بنابراین یاقوتهایی که از سنگ مرمر منشاء می گیرند ( که توسط گوهرشناسان " مرمر- میزبان" نامیده می شود) فاقد آهن است. به همین دلیل بسیاری از این یاقوت ها رنگ قرمز شدید تری دارند.

یاقوت مرمر_میزبان


علاوه بر این، یاقوت های موجود در سنگ مرمر معمولا رنگ قرمز را تحت نور ماورا بنفش( حتی نور ماورا بنفش خورشید) فلورسان می کنند. فلورسانس می تواند رنگ سرخ یاقوت را بیش از بیش شدت دهد و ارزش یاقوت را افزایش دهد.
در مکان های دیگر، یاقوت را می توان در سنگ بازالت (Basalt) پیدا کرد. یاقوت های سرخ این منابع می توانند آهن بیشتری داشته باشند که باعث می شود یاقوت ها تیره و از شدت سرخی کمتری برخوردار شوند. میزان آهن بیشتر در ترکیبات شیمیایی یک یاقوت نیز می تواند فلورسانس قرمز را پوشانده و درخشش فراوان رنگ قرمز را که در یاقوت سرخ "مرمر- میزبان" یافت می شود، از بین ببرد.

یاقوت سرخ، یاقوت کبود، و یاقوت های رنگی


بیشتر مردم نمی دانند که یاقوت سرخ و دیگر رنگهای یاقوت (sapphire)، هر دو گوهر ماده معدنی کوراندم هستند. هردو این سنگ های قیمتی دارای ترکیبات شیمیایی یکسان هستند و فقط مقادیر کمی از ناخالصی ها تعیین می کند که گوهر کوراندم، یک یاقوت سرخ درخشان یا یک یاقوت از رنگ های زیبای دیگر باشد و واقعا تعجب برانگیز است که ناخالصی ها می توانند چنین نتایج شگفت انگیزی را ایجاد کنند.
رنگ قرمز و آبی تنها دو مورد از رنگ های فراوانی است که در سنگ قیمتی کوراندوم دیده می شود. مقادیر کمی از عناصر دیگر می توانند رنگهای دیگر یاقوت مثل : یاقوت زرد، یاقوت سبز، پرتقالی و بنفش  را تولید کنند. کوراندم قرمز به "یاقوت سرخ"، کوراندم آبی به " یاقوت کبود" ، و کوراندم از هر رنگ دیگری به عنوان " یاقوت رنگی" معروف است. ناخالصی ها باعث به وجود آمدن کوراندم در طیفی از رنگ ها می شوند و وقتی که کوراندم کاملا عاری از ناخالصی های ایجاد کننده ی رنگ باشد، یک کوراندم بی رنگ است که به عنوان "یاقوت سفید" معروف است.


یاقوت سرخ از چه چیزی ساخته شده است؟

کوراندم
یاقوت های سرخ، نگین های قیمتی از کوراندم هستند که غالبا دارای رنگ قرمز اند. اما رنگ آنها می تواند از قرمز مایل به نارنجی تا ارغوانی یا قرمز مایل به قهوه ای متغییر باشد. مورد پسند ترین طیف رنگی در یاقوت سرخ ( سرخ تا قرمز کمی مایل به ارغوانی است ) که بعضا در بین سنگ شناسان به یاقوت "خون کبوتری" معروف است.
رنگ قرمز در سنگ یاقوت سرخ به خاطر وجود کروم در کوراندم تولید می شود. اگر مقدار کروم کم باشد رنگ صورتی ایجاد می کند. برای اینکه به عنوان یاقوت سرخ در نظر گرفته شود باید مقدار کافی ای از کروم در کوراندم وجود داشته باشد تا رنگی کاملا قرمز به نگین بدهد.
و در نهایت، یاقوت ها باید ترکیبی از رنگ و شفافیت را داشته باشند که آنها را به عنوان یک گوهر جذاب و دلربا تبدیل کند. تکه های مات کوراندم که فقط نشانی از رنگ قرمز دارند یاقوت سرخ نیستند، آن ها کوراندم معمولی هستند.

 

 

برای مشاهده و خرید محصولات یاقوت روی لینک های زیر کلیک کنید.

 

بازگشت به ابتدا صفحه

 گرد آوری: www.angoshtar.com " انتشار مطالب فقط با لینک به angoshtar.com مجاز است (گروه تولید محتوای انگشتر.کام متشکل از گوهرشناسنان و مترجمین حد اکثر توان خود را در جهت ارائه مطالب صحیح و دقیق کرده است،امیدواریم مفید باشد، و هیچ گونه مسئولیتی را در قبال آن ندارد برای درک بهتر مطلب به منبع مراجعه شود)"منبع: gia.com, geology.com
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان