سبد خرید ٠
منو

در نجف ( کوآرتز )

کوآرتز یکی از مواد معدنی ضروری و مهم روی زمین است که یکی از محبوب ترین گروه های سنگ قیمتی در دنیای سنگ های رنگی را تشکیل داده است. این ماده بعد از فلدسپار (feldspars)، دومین ماده معدنی فراوان است که در پوسته قاره زمین یافت می شود. تصور می شود اسم "کوآرتز" از واژه آلمانی "quarz" گرفته شده است، که احتمالا از کلمات اسلاوی (Slavic) و لهستانی که به معنی "سخت" است، گرفته شده باشد. برای ماده معدنی کوآرتز که دارای درجه 7 در مقیاس سختی مو""Mohs است، این اسم توصیف مناسبی است. سایر سنگهای قیمتی معمولا هنگام دسته بندی در مقایسه با کوآرتز به عنوان سخت، نرم، یا بادوام شناخته می شوند. سنگ های قیمتی کوآرتز زیبا، با دوام و سخت هستند و همچنین در بیشتر موارد،تقریبا ارزان است و در اندازه های متفاوت و زیادی وجود دارد. برخی از انواع کوآرتز ممکن است کمیاب باشند، در حالی که برخی دیگر به وفور پیدا می شوند و به راحتی در دسترس هستند. کوآرتز ماده ای کاملا متنوع است که می توان آن را در انواع مختلف فرم ها و سایز ها تراشید. قرن هاست که از کوآرتز برای ساخت جواهرات و اشیاء زینتی استفاده می شود. امروزه کوآرتز نه تنها یکی از سنگ های قیمتی اصلی در تجارت سنگ های رنگی است، بلکه کاربرد های مهم صنعتی نیز دارد.

فرمول شیمیایی SiO2
ترکیب Silicon dioxide
رنگ بی رنگ، سفید، بنفش، صورتی، قهوه ای، خاکستری، سبز، پرتغالی، زرد، آبی و قرمز. گاهی اوقات چند رنگ است.
رگه سفید
درجه سختی 7
شفافیت شفاف تا مات
وزن مخصوص 2.6 - 2.7


رنگ های کوآرتز

رنگ های کوآرتز

عکسهای متنوع کوآرتز

 


رنگ های کوآرتز در طیف های مختلف متفاوت است، اما کوآرتز شفاف رایج ترین رنگ بعد از کوآرتز سفید است. بنفش ( آمیتیست)، صورتی (رز کوارتز)، خاکستری یا قهوه ای تا سیاه (کوارتز دودی) هم متداول هستند. برخی از انواع متختلف کوآرتزها می توانند چند رنگ باشند. در نور مصنوعی، کیفیت مطلوبی از کوآرتز قابل مشاهده نیست. در نور روز به خصوص بعد از طلوع آفتاب و یا درست قبل از غروب آفتاب بهترین حالت کوآرتز را می توانید مشاهده کنید. هرچه رنگ کوآرتز عمیق تر باشد ارزش آن بیشتر است.

سنگ کریستال: در ساخت سنگ های قیمتی وجهی، مهره ها، کنده کاری ها، اشیاء زینتی و لامپ ها متداول است و ارزش ذاتی کمی دارد، مگر اینکه در قطعات بسیار بزرگ و بی عیب و نقص باشد. انواع مختلفی از اجزاء معدنی شناخته شده در سنگ کریستال وجود دارد.

منابع آن : آرکانزاس(Arkansas)، چشمه های آب گرم (Hot Springs)؛ نیویورک(New York)، هرکیمر(Herkimer)؛ کوه های آلپ سوئیس(Swiss Alps)؛ برزیل، میناس گرایس(Minas Gerais)؛ ژاپن؛ ماداگاسکار؛ استرالیا، New South Wales؛ کانادا و Upper Burma.


کوآرتز شیری: شیری بودن آن به خاطر حفره های کوچک بسیار زیاد و حباب های پر شده با آب یا دی اکسید کربن (CO2) است. رگه های این کوآرتز اغلب سفید است و غالبا حاوی طلاست. از این نوع کوآرتز در ساخت جواهرات کمتر استفاده می شود.

منبع: کالیفرنیا، کلرادو(Colorado).


کوآرتز دودی: انواع مختلفی که کوآرتز دودی نامیده می شوند کوآرتزهایی هستند که رنگ بژ کمرنگ، خرمایی، قهوه ای و یا قهوه ای پررنگ دارند. کوآرتزهایی که به رنگ قهوه ای خیلی تیره هستند همچنین به عنوان کوآرتز کوهی (cairngorm) یا موریون (morion) نیز شناخته می شوند. به نظر می رسد که این رنگ ناشی از رادیو اکتیویته طبیعی باشد.

منابع: برزیل، میناس گرایس(Minas Gerais)؛ اسکاتلند؛ ماداگاسکار؛ سوئیس؛ کره؛ کالیفرنیا؛ کارولینای جنوبی (North Carolina).


کوآرتز زرد: این نوع از کوآرتز به سیترین معروف است و از زرد کم رنگ تا پرتغالی-زرد و تا پرتغالی طلایی پررنگ تا پرتغالی خیلی تیره وجود دارد. وقتی نوع خاصی از آمیتیست را حرارت دهید رنگ قهوه ای پررنگی تولید می شود. این نام از کلمه فرانسوی "citrin" به معنای زرد می آید و رنگ آن به دلیل فریک آهن است.

منابع: برزیل، میناس گرایس(Minas Gerais)؛ ماداگاسکار.


کوآرتز بنفش: این کوآرتز به اسم آمیتیست شناخته می شود و به رنگ های ارغوانی یا بنفش است. روشن ترین رنگ آن که سایه ای کم رنگ از بنفش است، به "رز فرانسه" (Rose of France) معروف است. پررنگ ترین رنگ آن، مخصوصا وقتی رنگ قرمز در پس زمینه رنگ بنفش می درخشد، به عنوان آمیتیست سیبری شناخته می شود. کوآرتز سبز شفاف با حرارت دادن نوع خاصی از آمیتیست تولید می شود. اسم آمیتیست از کلمه یونانی "amethystos" گرفته شده است است که به معنی "مست نبودن" است، زیرا یونانی ها معتقد بودند که نوشیدن یک جام به همراه سنگ آمیتیست مانع از مست شدن آن ها می شود.

منابع: برزیل؛ زامبیا (Zambia)؛ اتحاد جماهیر شوروی (USSR)؛ نامیبیا (Namibia)؛ استرالیا؛ نیجریه؛ هند؛ اورگوئه؛ آریزونا،مکزیک؛ کارولینای جنوبی (North Carolina).


کوآرتز زرد-بنفش: این کوآرتز به اسم آمیترین، آمیتیست-سیترین و تریکسین معروف است و گوهر های تراش خورده آن هر دو رنگ بنفش و زرد را نشان می دهند. حرارت دادن آمیتیست طبیعی یا مصنوعی می تواند سنگ هایی با رنگ مشابه تولید کند که از سنگ های طبیعی قابل تشخیص نسیتند.


کوآرتز صورتی: این رنگ از کوآرتز به عنوان "رز کوآرتز" معروف است. رز کوآرتز تقریبا همیشه مات یا نیمه شفاف است و به ندرت شفاف است. رنگ رز کوارتز صورتی کم رنگ تا صورتی پررنگ است و به ندرت مایل به قرمز است و عمدتا در ساخت کابوچون ها، حکاکی ها، و اشیاء تزئینی به کار می رود. روتایل های میکروسکوپی سوزنی ممکن است یک اثر ستاره ای مانند را در کوآرتز ایجاد کنند.

منابع: مین (Maine)؛ داکوتای جنوبی (South Dakota)؛ نیویورک؛ برزیل؛ ماداگاسکار؛ هند؛ ژاپن؛ اتحاد جماهیر شوروی (USSR)؛ نامیبیا (Namibia).


کوآرتیزیت: کوآرتیزیت سنگی است که از دانه های کوآرتز کاملا به هم پیوسته تشکیل شده است و در اثر تغییرات دما و فشار بالا تشکیل می شود. گاهی اوقات حاوی بلور های کوچکی است که نور را منعکس می کنند و این مواد آونتورین (aventurine) نامیده می شوند. معمولا بلورهای آن به رنگ سبز هستند. سایر آن ها ممکن است آونتورینی از انواع خاکستری یا قهوه ای تشکیل دهند ( از شیلی).

منابع: اسپانیا؛ هند؛ شیلی؛ اتحاد جماهیر شوروی (USSR).


کوآرتز دومورتریت: این کوآرتز از ماده ای متراکم به رنگ آبی تا ارغوانی ساخته شده است که از بلورهای کوآرتز رنگ شده از دومورتیت، بروسیلیکات پیچیده، تشکیل شده است.

 

شفافیت و درخشش کوآرتز

در نجف

عکسهای متنوع کوآرتز

 


کوارتز با کیفیت بالا شفاف است، به این معنی که نور بدون هیچ مانعی از آن عبور می کند. در کوارتز نیمه شفاف، به خاطر موادی که در گوهر وجود دارد عبور نور از آن ضعیف می شود. بهترین کیفیت کوارتز، کوارتز "تمیز" است که فارغ از هرگونه اجزاء داخلی است. از آنجا که کوارتز به وفور یافت می شود، به جز مواردی که شخصیت سنگ را مشخص می کند (به عنوان مثال چشم گربه، چشم شاهین)، دلایل کمی هستند که بخواهید به سراغ سنگی بروید که نیمه شفاف است و اجزاء قابل مشاهده ای دارد. کریستال کوارتز شفاف تا نیمه شفاف است در حالی که کریپتوکریستال کوارتز شفاف یا مات است.


تراش و شکل های کوآرتز


به دلیل ناهمواری توزیع رنگ در بلور ها، برای به حداقل رسیدن رنگ آن ها، کوآرتز اغلب به صورت گوی های درخشانی تراشیده می شود. تراش های دیگر زمانی مطلوب هستند که رنگ به طور یکنواخت تر و بهتری توزیع شده باشد. کوآرتز در طیف گسترده ای از اندازه ها و شکل های کالیبره شده، از جمله بسیاری از شکل ها فانتزی، موجود و در دسترس است.


ایده های طراحی جواهرات و سنگ قیمتی کوآرتز


کوآرتز سنگ قیمتی ایده آلی برای ساخت جواهرات است و علاوه بر آن نسبتا مقرون به صرفه است و به راحتی در دسترس است. حتی سنگ های بزرگی از آن را می توان به قیمت های عالی ای خریداری کرد. همچنین کوآرتز یکی از معدود سنگ های رنگی است که تقریبا در هر فروشگاه جواهرفروشی حتی مغازه های کوچک می توانید به راحتی پیدا کنید. آمتیست و سیترین سنگ های تولدی هستند که اغلب در جواهرات سنگ تولد به کار برده می شوند. طالع بینی بسیاری برای انواع مختلف سنگ های قیمتی کوآرتز (مثل کارنلیان "carnelian") وجود دارد، بنابراین می توانید طرح های سیاره ای زیادی از جواهرات که دارای کوآرتز هستند را پیدا کنید. همچنین از کوآرتز برای ساخت ساعت های مرغوب، مثل شیشه یا اجزای متحرک ساعت استفاده می شود.

کوآرتز
کوآرتز برای ساخت انگشتری که هر روز قصد به دست کردن آن را دارید به اندازه کافی مستحکم و بادوام است. همچنین برای ساخت سایر جواهرات موجود نیز گوهر ایده آل و مطلوبی است. از این رو که کوآرتز را می توان تقریبا در هر رنگی که تصور می شود پیدا کرد، هم برای استفاده خانم ها مناسب است هم برای مرد ها. می توانید کوآرتز را در انواع سبک های مختلف تراش، از کاپوچن گرفته تا سنگ های وجهی، و همچنین مهره های سوراخ شده و تراشیده شده پیدا کنید. همچنین کوآرتز در طرح های تزئینی جالب مثل وزنه ی کاغذ، کنده کاری حیوانات، مهر و موم، نشان های حکاکی شده و برجسته کاری، تراشیده می شود.
سنگ کوآرتز ( در نجف )

بازگشت به ابتدای صفحه: در (کوآرتز)

 گرد آوری: www.angoshtar.com " انتشار مطالب فقط با لینک به angoshtar.com مجاز است (گروه تولید محتوای انگشتر.کام متشکل از گوهرشناسنان و مترجمین حد اکثر سعی خود را در جهت ارائه مطالب صحیح و دقیق کرده است،امیدواریم مفید باشد، و هیچ گونه مسئولیتی را در قبال آن ندارد برای درک بهتر مطلب به منبع مراجعه شود)"منبع: gemselect.com,gemsociety.org,minerals.net,
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان