سبد خرید ٠
منو

انگشتر

تاریخچه انگشتر

از وقتی که انگشترهای مصر باستان شناخته شدند تا الان، انگشتر صمیمی ترین قطعه زیورآلاتی است که ما می پوشیم و به طور خاصی چشمگیر و معنی دار اند. در طول تاریخ از انگشتر ها برای طلسم های شخصی، معاملات تجاری، نماد مقام و اعتبار، و البته به عنوان تعهد عشق شما به دیگری استفاده می شد. داستان حلقه ازدواج، یک مسیر مشخص ندارد و با دین و دیدگاه هر کشور درباره ازدواج، تغییر می کند. یکسری از حلقه ها عقد قانونی یک زوج را نشان می دهند در حالی که، دسته ای دیگر از آنها نشانی از عشق واقعی بین دو فرد است.

لیست مطلب

 


مصر، یونان، و روم باستان

حلقه کروب

تقریبا 5000 سال پیش، مصر باستان اولین فرهنگ شناخته شده ای بود که مردم "حلقه عشق" را ،که اغلب از نی بافته شده یا چرم ساخته می شد، به یکدیگر می دادند. گفته می شود که مصریان حلقه را، یک دایره به عنوان نمادی قدرتمند می دیدند. یک خط بی پایان که زندگی و عشق ابدی را نشان می دهد و آغاز آن دروازه ای برای ورود به دنیاهای ناشناخته است. انگشتر ها، به ویژه اسکارب ها ( سنگ یا عقیق که به صورت سوسک سرگین غلتان می ساختند و نوعی مهر یا طلسم بود) و مهر ها، در فرهنگ مصری ها بسیار مورد توجه بودند.

انگشتر های مهر دار، که به عنوان امضای شخصی مورد استفاده قرار می گرفتند، توسط یونانی ها و رومی ها استفاده می شد، که گفته می شود، این انگشتر ها از اولین حلقه های نامزدی که در روم بود، الهام گرفته اند. بله، در مصر حلقه هایی به عنوان هدیه پیوند و وفاداری بین مردم رد و بدل می شد و پس از آن در یونان به عاشقان حلقه هایی می دادند که نشانی از "اروس" (Eros) خدای عشق، یا "کروب" (cherub) (تصویر کودک بالدار با گونه های گلگون)، را نشان می داد. اما اعتقاد بر این است که این رومی ها بودند که حلقه را به ازدواج مرتبط کردند و معمولا با حلقه "fede"، حلقه ای که دو دست را نشان می دهد که به عنوان عقش یا توافق به یکدیگر دست می دهند، معمولا این کار را انجام می داند. این طرح ها، مثل مهر، می توانستند در طلای جامد ساخته شوند یا در سنگ کورنلیان (cornelian)، آکوامارین (aquamarine)، گارنت (garnet) و یا اونکیس (onyx) تراشیده شوند.


حکاکی چهره عشاق

حلقه حکاکی شده

با گذشت زمان، رومی ها شروع به شخصی سازی حلقه های ازدواج کردند، و از حلقه " فید" (fede)، به کنده کاری تصویر خود زوج ها روی آوردند. این امر در قرون وسطی ، وقتی که اکثر انگشترها با طرحی از صورت یا تصویر کاملی از نامزدها تراشیده می شدند، امپراطوری بیزانس (Byzantine Empire) انتقال یافت. زمانی که مسیحیت، به دین رسمی امپراطوری تبدیل شد، حلقه نامزدی، اغلب تصویری از حضرت عیسی یا صلیبی که بین آنها بود و به ازدواجشان برکت می داد، به تصویر کشیده می شد.

 

 

 


حلقه فید (fede)


حلقه فیدحلقه های "fede"، در سبک های مختلف، بیش از هزار سال در اروپا محبوب بودند. آنها در دهه 1100 دوباره ظاهر شدند و قرن ها ادامه یافتند. بعد از گذشت سالها، این انگشترها از میناکاری های بیشتر و خط های به هم پیوسته ظریف تری شکل می گرفتند.


حلقه ای که معمولا امروزه همچنان پوشیده می شود، حلقه "Claddagh" ایرلندی ست،که دو دست، قلب و تاج روی آن را نگه داشته اند. حلقه "Claddagh" اولین بار در قرن شانزدهم، سیزده قرن پس از حلقه های اصلی "fede"روم، طراحی شد.

 


انگشتر با متن حکاکی شده

 

انگشتر طلا


متن حکاکی شده بر روی این نوع از انگشترها، معمولا یک مصراع کوتاه از شعر است. حلقه های حکاکی شده برای اولین بار در قرن پانزدهم استفاده می شدند. در ابتدای کار، طرح های درشت و برجسته ای داشتند و کلمات در قسمت بیرونی حلقه حکاکی می شدند. با گذشت زمان، طرح های حلقه ساده تر شدند، اما متن کنده کاری شده در آنها شخصی تر شد. این اتفاق طلافروشان را مجبور کرد تا تکنیک هایشان را پیشرفته تر کنند و یاد بگیرند برای اینکه این متن ها را به طور خصوصی برای پوشنده حلقه نگه دارند، متن را در قسمت داخلی حلقه حکاکی کنند. زمانی که ازدواج با توافق دو خانواده شکل می گرفت این حلقه به عنوان حلقه نامزدی و نشانی از رضایت طرفین، داده می شد.

 


حلقه گیمل (Gimmel)

                                             انگشتر جواهرات
حلقه "Gimmel"، که شبیه به یک پازل کوچک است، در قرن پانزدهم تا هفدهم محبوب بود. در حالی که با گذشت زمان انگشترهایی که متن بر روی آن ها حکاکی می شد، ساده تر می شدند، حلقه "Gimmel"، با پیشرفت تکنیک های زرگری، پیچده و پیچیده تر می شدند. این سبک از حلقه از 2 تا 3 حلقه به هم پیوسته تشکیل شده که به طرزشگفت انگیزی نمادین است. به این صورت که حلقه ها آزادند اما برای تشکیل کل انگشتر باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند. عروس و داماد، هرکدام یکی از حلقه های "  "Gimmel" که هنوز به یکدیگر متصل نشده بودند را، تا روز عروسی به صورت جداگانه در انگشت خود می کردند، و در روز عروسی به نماد پیوند یک زوج، آن دو را به یکدیگر وصل می کردند.

 


حلقه ازدواج یهودی


حلقه طلا

این یک سنت دیرینه یهودی است که حلقه ازدواج، باید یک حلقه کامل و سالم از انگشتر طلا یا انگشتر نقره باشد که نشان دهنده یک ازدواج ابدی است. حلقه ای بدون سنگ و جزئیات، ازدواجی عاری از پریشانی و پیچیدگی را نشان می دهد. حداقل ارزشی که دارد یک پنی است، که این مقدار کم نشان دهنده این است که مقصود آنها ، ازدواج است و ناشی از پول، تظاهر یا دروغ نیست. سنت گذشته حلقه ازدواج تشریفاتی یهودیان کمتر شناخته شده است و حداقل از قرن دهم قدمت دارد و از قرن 19 ام مورد استفاده قرار گرفته است. با گذشت زمان این انگشتر با ملیله کاری و میناکاری بیشتری شکل می گرفت. معمولا یک سقف، که تصور می شود خانه زوجین را نشان می دهد، مانند محفظه ی در داری باز می شود تا یک متن عبری حکاکی شده را نشان دهد. از آنجایی که این انگشترها بیش از حد پر نقش و نگار و مزین بودند، به احتمال زیاد یکی از آنها در تمام عروسی های یک شهر به اشتراک گذاشته می شده است. نظرات مختلف زیادی در مورد معنی و هدفی که پشت این انگشتر در زمانی که داماد آن را در مراسم عروسی به عروس پیشنهاد می دهد وجود دارد، اما متاسفانه اسناد بسیار کمی در مورد این انگشتر ها باقی مانده و حفظ شده است.


انگشتر الماس

الماسامروزه اکثر مردم می داند که " De Beers" ( بزرگترین معدن و کمپانی فروش الماس) پشت انگشتر الماس است. این درست که آن ها سنگ الماس را برای حلقه نامزدی محبوب کرده اند، اما از قرن ها پیش، الماس در حلقه های عشق استفاده می شده است. در واقع اولین الماس شناخته شده مربوط به اواخر دهه 100 میلادی بود که در روم یافت شد و یک انگشتر الماس تراشیده نشده بود که به یک دختر جوان تعلق داشت. در اوایل، الماس را قدرتمند و با ارزش می دانستند، اما چند قرن بعد ابزار لازم برای برش دادن و آشکار شدن درخشش آنها کشف شد.
در قرن پانزدهم اغلب از طرف پدر عروس هدیه ای از جواهرات به پدر داماد ارسال می شد، این هدیه انگشتر الماس بود. به نوعی این آغاز حلقه نامزدی با نگین الماس بود.
در قرن هفدهم الماس ها بیشتر در حلقه های ازدواج و نامزدی کاربرد داشتند. در این زمان الماس ها می توانستند از مرد به زن یا از زن به مرد به عنوان نشان تعهد به عشق شان هدیه داده شوند. در گرجستان از قرن هجدهم که انگشتر های ساده که متن روی آن ها حکاکی شده بود به طور گسترده ای به عنوان حلقه عروسی استفاده می شدند، استفاده از انگشتر "نگهدارنده" (keeper) در دو طرف حلقه عروسی در خانم ها برای محافظت از انگشتر الماس عروسی شان رواج پیدا کرد و محبوب شد. این حلقه ها معمولا از الماس های رز کات با رکاب نقره و رکاب طلا ( شبیه به حلقه  eternity، که امروزه استفاده می شود) ساخته می شدند.

 


پشت حلقهحلقه های نامزدی الماس در قرن نوزدهم محبوبیت بیشتری پیدا کردند، اما انگشتر الماس عادی نشد تا اینکه "De Beers" در اواسط دهه 1940 کمپین "Diamond is Forever" (توسط فرانسیس گرتی "Frances Gerety") را راه اندازی کردند. اگرچه بسیاری از زوج های جوان در حال حاضر سبک های منحصر به فرد، جواهرات مد سال، الماس راف یا حلقه هایی که سنگ های قدیمی ندارند را می پسندند، اما امروزه انتخاب یک حلقه الماس به عنوان حلقه نامزدی یکی از متداول ترین انتخاب هاست. برخی از زواجها به انتخاب گزینه هایی که با محیط زیست سازگار هستند از جمله الماس آزمایشگاهی وموزانایت (moissanite) یا الماس بازیافتی علاقه بیشتری دارند.


انگشت حلقه


حلقه ازدواجدر طول تاریخ، همانطور که سنت های ازدواج به همراه سبک حلقه هایی که نشان دهنده تاهل بود تغییر می کرد، انگشت حلقه هم تغییر کرد. بر اساس مستندات ثابت شده است که حلقه ازدواج را در تمام انگشت ها، حتی انگشت شست، به دست می کردند. امروزه این حلقه در چهارمین انگشت دست چپ پوشیده می شود، اما برخی از کشورها و فرهنگ ها این کار را متفاوت انجام می دهند. از همه مهم تر حلقه ازدواج را بعد از عروسی از دست راست به دست چپ، یا بر عکس، منتقل می کنند. اما اینجا سوالی که پیش می آید این است که چطور انگشت چهارم دست چپ به عنوان انگشت حلقه معروف شد؟
خب، این دوباره به مصریان و یا رومیان بر می گردد. گفته می شود که آنها معتقد بودند انگشت چهارم دست چپ، یک رگ یا عصبی دارد که مستقیما به قلب متصل است. البته هیچ سند علمی ای برای تایید این امر وجود ندارند.

 

 

 

 

 

 

 

برای مشاهده و خرید محصولات انگشتر روی لینک های زیر کلیک کنید.

 

بازگشت به ابتدا صفحه

 گرد آوری: www.angoshtar.com " انتشار مطالب فقط با لینک به angoshtar.com مجاز است (گروه تولید محتوای انگشتر.کام متشکل از گوهرشناسنان و مترجمین حد اکثر توان خود را در جهت ارائه مطالب صحیح و دقیق کرده است،امیدواریم مفید باشد، و هیچ گونه مسئولیتی را در قبال آن ندارد برای درک بهتر مطلب به منبع مراجعه شود)"منبع: withtheseringshandmade.com

خرید عقیق
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان