سبد خرید ٠
منو

عقیق

صفر تا صد عقیق و انواع آن از گرانترین و زیباترین عقیق ها تا فراوانترین و کم ارزشترین عقیق ها ، مشاهده عکسهای متنوع از انواع عقیق و نحوه تشخیص آن , چگونکی ساخت و شکل گیری عقیق و اطلاعات مهم درباره رنگ عقیق...

عقيق چيست؟

عقيق سنگ قيمتي اي است که در قسمت هاي مختلف وسائل تزئيني و جواهرات به کار ميرود. سنگ عقیق از سيليکا (silica) و کلسدوني (chalcedony) تشکيل شده است. کريستال هاي سيليکا و غالبا کلسدوني سنگ دانه اي به رنگ روشن شکل مي دهند که توسط مردم به عنوان عقيق شناخته شده است. اسم عقيق (AGATE) از درياچه اي به اسم اشات (Achates) گرفته شده است، جايي که براي اولين بار سنگ عقيق يافت شد. اشات در جنوب غربي سيسيل قرار گرفته است.
اغلب اوقات سنگ عقيق در سنگ هاي آتشفشاني و مواد مذاب آتشفشان پيدا ميشود. پس از انفجار مواد مذاب در سنگ هاي اتشفشاني، عقيق پرکننده خوبي براي شکاف هاي به وجود امده است.


انواع عقيق

                                       

انواع عقیق

 


عقيق اونيکس (Onyx Agate)

عقیق اونیکس

اونيکيس به طور خاص به شکل خط هاي موازي مواد معدني سيليکات کلسدوني اشاره دارد. عقيق و اونيکس هردو لايه هايي از کلسدوني هستند که فقط شکل خطوط کلسدوني اين دو را متمايز مي کند : عقيق خطوط منحني دارد در حالي که اونيکس خطوط موازي دارد. رنگ خطوط عقيق محدوده اي از رنگ سياه متمايل به رنگ هاي مختلف ديگر است. نمونه هاي سنگ اونيکس معمولا شامل خطوطي از رنگ سياه يا سفيد و يا هردو اين دو رنگ است.
کلمه "عقيق" از لاتين (با همان املا) و زبان يوناني به معني "پنجه" يا " ناخن انگشت" مي آيد. اونيکس با خط هايي به رنگ پوست و سفيد مي تواند شبيه به يک ناخن انگشت باشد.
اونيکس از خط هاي کلسدوني در نگ هاي متناوب تشکيل شده است و اين يک رمزنگاري از رشد خوب کوارتز و مواد معدني سيليکات و مورگانيت در اونيکس است. بر خلاف خط هاي نامنظم که اغلب در عقيق رخ مي دهند، خط هاي اونيکس با يکديگر موازي هستند.

 

عقيق ساردونيکس (Sardonyx Agate)

عقیق ساردونیکس

ساردونيکس نوعي عقيق است که خطوط رنگي اش بيشتر شامل سايه هايي از رنگ قرمز است تا رنگ سياه، اما به اندازه اونيکس با خطوط رنگي متدوال نيست. از زمان هاي بسيار قديم از روش هاي مصنوعي براي توليد رنگ سياه در "اونيکس سياه" و رنگ هاي قرمز و زرد در ساردونيکس استفاده شده است. بيشتر "اونيکس سياه" موجود در بازار از لحاظ رنگ مصنوعي است.


عقيق رنگين کماني (Iris Agate) 

عقیق رنگین کمانی

همانطور که از اسم اين عقيق پيداست، از لحاظ خطوط بسيار زيبا و ظريف به نظر مي رسد. اين اسم به اين معني نيست که مانند عنبيه چشم انسان است، به دليل رنگ هاي رنگين کمان به اين سنگ داده شده است (در انگليسي کلمه ايريس براي رنگين کمان نيز استفاده مي شود). با نمايش رنگ هاي درخشان، بسيار ظريف و با دقت خط بندي شده است. وقتي اين عقيق را در مقابل نور خورشيد نگه داريد، نور منعکس شده را خواهيد ديد. نور خورشيد با نوارهاي ظريف درون سنگ برخورد مي کند و منعکس مي شود.


عقيق نوار دار رنگي (Crazy Lace Agate)

عقیق نواردار رنگی

عقيق نوار دار رنگي ( همچنين به عنوان عقيق مزيکي نيز شناخته مي شود) يک کلسدوني خطي (کوارتز ميکرو کريستالي) است که با آهن و آلومينيوم بر انگيخته مي شود و اغلب به رنگ روشن و بصورت پيچيده اي طراحي مي شود. رنگ هاي قهوه اي، کرمي، سياه، خاکستري، و طلايي ( و به ندرت قرمز و صورتي) در اين سنگ به هم مي پيچند.
خط کلسدوني سفيد رنگ اين عقيق را جذاب تر مي کند. لايه هاي ديگر مي توانند قهوه اي، کرمي، سياه، يا خاکستري در رنگ هاي مختلف باشند. برخي از عقيق هاي Crazy Lace با خط هاي رنگي زرد، نارنجي، طلايي و قرمز به وجود مي آيند. گاهي اوقات، جواهر فروشان به دليل چند رنگ بودن و ماهيت انعکاس نور، اين سنگ را " رنگين کمان زمين" مي نامند.


عقيق تخم مرغي - طوفاني (Thunder-egg)

عقیق تخم مرغی - طوفانی

عقيق Thunder-egg سنگي شبيه به يک گره يا ژئود پرشده است، که در لايه هاي خاکستر گدازه هاي اتشفشاني شکل مي گيرد. Thunder-egg ها يک سنگ کروي ناهموار هستند، در اغلب اوقات تقريبا به انداره يک توپ بيس بال هستند- هرچند مي توانند کمتر از يک اينچ يا بيشتر از يک متر باشند. اين عقيق معمولا داراي مرکز هاي کلسدوني است که ممکن است در پي رسوب عقيق، جاسپر يا اوپال، به صورت منحصر به فرد يا ترکيبي ، شکسته شده باشند. هچنين به طور پي در پي با کريستال هاي کوارتز و گچ و ساير مواد معدني مختلف که سنگ را احاطه کرده اند، برخورد مي کند.
عقيق هاي Thunder-egg معمولا از بيرون مانند سنگ هاي معمولي به نظر مي رسند، اما وقتي از وسط اين سنگ را بشکافيد و ان را جلا دهيد طرح ها و رنگ هاي پيچيده اي نشان مي دهند.


عقيق آبدار (Enhydro Agate)

عقیق آبدار

عقيق هاي آبدار گره ها، عقيق ها، يا ژئود هايي هستند که در درون آنها حفره اي از آب به دام افتاده است. عقيق آبدار با احاطه شدن توسط مايعات مواد اوليه ارتباط نزديکي دارد، اما بيشتر از کلسدوني تشکيل شده است.
شکل گيري عقيق آبدار فرايندي است با نمونه هايي ازآغاز دوران ائوسن که همچنان در حال انجام است. اين عقيق را مي توان به وفور درمناطق سنگ هاي آشتفشاني پيدا کرد.
عقيق آبدار از کوارتز هاي ميکرو کريستالي يا کريپتوکريستالي خطي تشکيل شده است. اين عقيق داراي يک مرکز تو خالي است که جزئي از آن حاوي آب است. اين نوع ازعقيق همچنين مي تواند حاوي مواد زائد يا نفتي باشد. از آنجا که حفره درون سنگ پر نيست هنگام شکستن مي تواند صدا ايجاد کند.
 عقيق ها داراي اندازه هاي متفاوت هستند. بزرگترين عقيق ثبت شده در شهر فوکسين در چين با قطر 63 سانتي متر و وزن 310 کيلوگرم يافت شد.
عقيق آبدار هنگامي تشکيل مي شود که آب غني از سيليکا از ميان سنگ آتشفشاني نفوذ کرده و لايه هايي از مواد معدني رسوب کرده را تشکيل مي دهد. با تشکيل لايه ها، اين ماده معدني حفره اي را شکل مي دهد که در آن آب به دام مي افتد. سپس، حفره با آب غني از سيليکا لايه بندي مي شود و پوسته آن را تشکيل مي دهد. بر خلاف اجزا مايع، پوسته کلسدوني متخلخل و اسفنجي است و به آب اجازه مي دهد خيلي آهسته وارد و خارج از حفره شود.
آب درون عقيق آبدار اکثر اوقات با آب زمان شکل گيري آن رخ داده است يکسان نيست. در حين شکل گيري اين عقيق، مواد زائد در حفره به دام مي افتند. انواع مواد زائد در عقيق ها متفاوت است.


عقيق باباقوری (Eye Agate)

عقیق باباقوری

عقيق باباقوری اغلب در گره هاي عقيق يافت مي شوند، که معمولا هنگام رسوب سيليکا در حفره سنگ ايجاد مي شود. اين حفره ها مي توانند به صورت جريان هاي گدازه، شکستگي در لايه هاي سنگ يا فسيل هايي باشند که با گذشت زمان از هم پاشيده اند. هنگامي که اولين لايه هاي سيليکا در ديواره هاي حفره رسوب شده اند، قطرات گرد ژل سليکا در ديوار شکل مي گيرند. آنها متبلور مي شوند و لايه هاي اضافي شکل مي گيرند و الگوي چشم متمرکز ايجاد مي شود. اين منشا موجود در ديواره هاي حفره توضيح مي دهد که چرا عقيق چشمي در گره خارجي عقيق یعنی "پوسته" آن يافت مي شود. عقيق های باباقوری يک يا چند حفره مرکزي دارند که به چشم مشهور هستند. (نمونه های عقیق باباقوری را می توانید در سایت www.angoshtar.com مشاهده نمایید.) اين سنگ بسيار نادر است و تعداد کمي از محلات وجود دارد که عقيق باباغوری را توليد مي کند. برخي از اين مکان ها قابل توجه شامل بوتسوانا (Botswana) و منطقه درياچه هاي بزرگ (Great Lakes area) در ايالات متحده است.
از زمان ها قديم، مردم بر اين باورند که عقيق باباغوری اين قدرت را دارد که انرژي هاي منفي را به انرژي هاي مثبت تبديل کند.

 

عقيق چند وجهي (Polyhedroid Agate)

عقیق چند وجهی

عقيق چند وجهی داراي دو طرف صاف و در طرح رنگ بسيار شبيه به يک چند ضلعي است. هنگامي که از وسط سنگ را بشکافيد لايه هاي چند ضلعي متراکم قابل مشاهده هستند. اين عقيق معمولا در ايالت پاربيبا (Paraiba)، در برزيل يافت مي شود. بلورهاي داخل عقيق، هنگامي که در برابر نور خورشيد قرار مي گيرند، نور را منعکس مي کنند و پرتوهاي زيبايي از سنگ خارج مي شود.


عقيق خزه اي (Moss Agate)

عقیق خزه ای

عقيق خزه اي يک سنگ جواهري نيمه قيمتي است که از دي اکسيد سيليکون تشکيل شده است. اين نوعي کلسدوني است که شامل مواد معدني از رنگ سبز است که در سنگ تعبيه شده است، تشکيل رشته ها و الگوهاي ديگر حاکي از خزه است.
زمينه کوارتز شفاف يا شيري و سفيد است و مواد معدني موجود در آن اکثرا اکسيد منگنز يا آهن هستند. عقيق خزه اي از گونه هاي سفيد با ترکيب هاي سبز است که شبيه خزه است.
عقيق خزه اي در بسياري از مناطق رخ مي دهد. اين رنگ ها به خاطر وجود مقدار کمي از فلز موجود در سنگ به عنوان ناخالصي، مانند کروم يا آهن تشکيل مي شوند. اين فلزات بسته به ميزان ارزش شيميايي شان (حالت اکسيداسيون) مي توانند رنگهاي متفاوتي ايجاد کنند.
علي رغم نام اين سنگ، عقيق خزه اي حاوي ماده آلي نيست و معمولا از سنگهاي آتشفشاني که تحت تاثير هوا خرد شده اند تشکيل مي شود.
عقيق خزه اي مونتانا در ماسه هاي ته نشين شده رود خانه يولواستون (Yellowstone) و رود هاي فرعي بين سيدني (Sidney) و بيلينگز (Billings)  در مونتانا يافت مي شود. در ابتدا، در منطقه يک پارک ملي يلواستون در وايومينگ (Wyoming) در نتيجه يک فعاليت آتشفشاني شکل گرفت. در عقيق خزه اي مونتانا، رنگ قرمز نتيجه اکسيد آهن است و رنگ سياه نتيجه اکسيد منگنز است.


عقيق درياچه سوپريور (The Lake Superior Agate)

عقیق دریاچه سوپریور
عقيق درياچه سوپريور نوعي از عقيق است که توسط آهن آغشته شده است و در سواحل درياچه سوپريور يافت مي شود. توزيع گسترده عقیق و رنگ خط هاي غني از آهن نشان دهنده تاريخ زمين شناسي سنگهاي قيمتي در مينوستا (Minnesota)، ويسکانسين (Wisconsin)، و ميشيگان ( Michigan) است. در سال 1969، درياچه عقيق سوپريور توسط قانونگذاري مينه سوتا (Minnesota) به عنوان سنگ قيمتي رسمي ايالتي منصوب شد.
درياچه عقيق سوپريور به دليل اينکه اين عقيق منعکس کننده بسياري از جنبه هاي مينه سوتا است، انتخاب شد. اين عقيق در جريان فوران گدازه اي که حدود يک ميليارد سال پيش در مينسوتا رخ داده است، شکل گرفته است. رنگ غالب سنگ که قرمز است از آهن ناشي مي شود، يک ماده معدني مهم مينه سوتا است که به طور گسترده در سراسر منطقه آهن يافت مي شود.
در نهايت، عقيق درياچه سوپرور را مي توان در بسياري از مناطق مينه سوتا يافت، زيرا با حرکت يخچال هاي طبيعي در مينوستا 10000 تا 15000 سال پيش توزيع شده است.


عقيق کوندور (Condor Agate)

عقیق کوندور

عقيق کوندور در سال 1993 توسط لوئيس د لوس سانتوس (Luis de los Santos) کشف و نامگذاري شد. اسم اين عقيق به کرکس کاليفرنيا اشاره دارد. اين عقيق در کوه هاي نزديک سان رافائل (San Rafael)، در استان مندوزا (Mendoza)، در آرژانتين يافت مي شود. عقيق کوندور نوارها و الگوهاي رنگانگي را به نمايش مي گذارد و در بين کلکسيونرها و طراحان جواهرات به يک سنگ محبوب تبديل شده است. در روزهاي اوليه جمع آوري عقيق هاي کوندور، حاصل يک ماه تلاش معمولی ، يک تن عقيق کوندور خوب بود. اما در حال حاضر، براي پيدا کردن عقيق کوندور خاکبرداري لازم است، بنابراين براي تامين نياز روزافزون به اين سنگ هاي قيمتي، تلاش بيشتري لازم است.
در ابتدا، عقيق ها در خاک نرم يک زمين پيدا مي شدند و به راحتي به تعداد بالا برداشت مي شدند. امروزه، جمع آوري سطحي ديگر بازده زيادي ندارد، بنابراين اين عقيق ها از حفاري هاي کم عمق در مزارع سرد عقيق در استان مندوزا، درآرژانتين جمع مي شوند.


عقيق مو دار (Sagenite Agate)

عقیق مودار

عقيق مودار ازمخلوط شدن کلسدوني با مواد معدني مختلفي تشکيل مي شود. خطوط طلايي مانند مو، آن را در سبک خود جذاب تر و متمايز تر مي کند.


عقيق قلعه (Fortification Agate)

عقیق قلعه

نام قلعه به دليل خطوط با لبه هاي تيزي که دارد به اين عقيق داده شده است. اين خطوط شبيه به يک قلعه مستحکم و داراي زواياي تيز است. مجموعه رنگهاي سفيد، قهوه اي روشن، نارنجي، قرمز و بنفش آن را ارزشمند مي کند.


عقيق فيربرن (Fairburn Agate)

عقیق فیربرن

اين سنگ يک نوع عقيق نادر اما بسيار زيبا است که در در فيربرن (Fairburn)، شرکت کاستر(Custer)، داکوتاي جنوبي (South Dakota)، ايالات متحده يافت مي شود. به همين دليل است که وقتي شما اين عقيق را به دو قمست مي شکنيد مي توانيد الگوهاي بسيار زيبايي از طراحي و رنگ ها را مشاهده کنيد. هنگامي که به طور طبيعي يافت مي شود، سطح این عقيق زبر است.


عقيق بوتسوانا (Botswana Agate)

عقیق بوتسوانا

اين يک عقيق منحصر به فرد است که در سايه هاي تيره و روشن خاکستري و صورتي موجود است. با اين حال، برخي از لايه ها با رنگ قهوه اي کم رنگ همراه هستند. اسم اين عقيق از کشور بوتسوانا که در شمال آفريقاي جنوبي قرار دارد گرفته شده است.


عقيق شجر (Dendritic Agate)

عقیق شجر

عقیق شجر با ارزش ترين شکل عقيق محسوب مي شود. عقيق شجر با اسطوره هاي باستاني يونان ارتباط دارد. بنابراين اين نوع عقيق نشانه خوش شانسي است و کشاورزان از آن براي دفن کردن در مزارع خود استفاده مي کنند تا محصول خوبي را کسب کنند. در سایت www.angoshtar.com می توانید انواع مختلف عقیق شجر را مشاهده و خریداری نمایید.


عقيق کوياميتو (Coyamito Agate Pseudomorph)

عقیق کویامیتو
فرايند شکل گيري چيزي شبيه به اين روند طي مي شود که ابتدا بلورها در حفره گازي که در سنگ آندسيت آتشفشاني باقي مانده است رشد مي کنند( در مورد عقيق کوياميتو، اين کريستال ها فرض مي شود که آرگونيت هستند). سپس عقيق شروع به تشکيل شدن مي کند و بلورها و حفره ها را مي پوشاند. هرچه پوشش روي کريستال ها بيشتر باشد، عقيق ضخيم تر مي شود. اين فرايند مي تواند تا زماني که حفره گاز پر شود يا به طورمعمول، بخشي از حفره خالي بماند، ادامه يابد.


 

برای مشاهده و خرید محصولات عقیق روی لینک های زیر کلیک کنید.

 

بازگشت به ابتدا صفحه: انواع عقیق

 گرد آوری: www.angoshtar.com " انتشار مطالب فقط با لینک به angoshtar.com مجاز است (گروه تولید محتوای انگشتر.کام متشکل از گوهرشناسنان و مترجمین حد اکثر توان خود را در جهت ارائه مطالب صحیح و دقیق کرده است،امیدواریم مفید باشد، و هیچ گونه مسئولیتی را در قبال آن ندارد برای درک بهتر مطلب به منبع مراجعه شود)"منبع: geologypage.com , crystalsandjewelry.com
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان